jazyky fran –  ing. olga ryšavá

o mně

Výuka přirozenou konverzační formou. V souladu s principy fungování naší mysli.

ollie ryšavá

Moje záliba v učení a cizích jazycích se stala mým životním posláním.

Již od dětství jsem se ráda učila všemu novému a zejména angličtina mi šla vcelku snadno. Moje generace ještě neměla takové zdroje informací a možnosti cestovat jako jsou nyní, a tak jsem využívala, co bylo k dispozici. Dokázala jsem dlouhé hodiny sedět nad knihami či poslouchat kazety s písničkami v angličtině a snažit se jen poslechem vyluštit, o čem to vlastně zpívají.

Ve 14 letech jsem se začala učit i francouzštinu a ta se na mnoho let stala mou velkou láskou. Již během studií na gymnáziu jsem měla možnost vycestovat v rámci krátkého studijního programu do Francie a vyzkoušet si roli tlumočnice. Přijela jsem domů nadšená, zamilovaná do Francie, francouzštiny i tlumočení. Následovala studia na Vysoké škole ekonomické v Praze, obor Mezinárodní obchod a komerční jazyky – angličtina, francouzština. Během studií jsem si často přivydělávala výukou jazyků a drobnými překlady.

Souhrou životních okolností jsem se po studiích vrátila na Vysočinu a 5 let pracovala v mezinárodním obchodě. Jezdila jsem tlumočit obchodní jednání a ve volném čase se věnovala překladům ekonomických a právních textů. Tato přímá zkušenost z praktického života ve firemním prostředí je pro mne stále velmi cenná při práci se svými studenty. Nejen při výuce obchodní angličtiny tak přesně vím, na co se zaměřit, co je pro Vás podstatné.

V roce 2008 jsem se profesně vydala svou vlastní cestou a začala se na plný úvazek věnovat výuce angličtiny a francouzštiny, překladům a tlumočení.

Láska k cestování mne v průběhu života přivedla i ke studiu italštiny a španělštiny. Samotné studium jakéhokoliv jazyka je pro mne vždy skvělou příležitostí sama na sobě pozorovat a zkoušet, jak náš mozek funguje a které výukové metody jsou užitečné. Vždy jsem se snažila hledat způsoby, jak výuku zefektivnit a zjednodušit.

V letech 2012-2013 jsem absolvovala studium pedagogiky (NIDV Jihlava) a v rámci závěrečné práce jsem se zaměřila na využití kooperativních metod ve výuce, tj. jak podpořit a využít spolupráci studentů ve skupince. Práce se skupinkami studentů mi přináší velkou radost. Vznikají nová přátelství, mizí ostych a bloky v komunikaci. Studenti se učí zdravé komunikaci a sebevyjádření. To vše přirozenou, hravou formou.

Významný impulz k hlubšímu studiu mezilidské komunikace a fungování našeho mozku mi v roce 2015 přinesly semináře Petra Vladyky Učení pravou mozkovou hemisférou a Procesy za komunikací. Následovalo mnoho přečtených knih, seminářů seberozvoje, cest do zahraničí a setkání se spoustou inspirativních lidí.

Mnohému jsem se naučila a své znalosti a zkušenosti ráda předám i Vám.

Co se jazyků týče, svoji pozornost v současné době soustředím na výuku individuálních a skupinových kurzů angličtiny v krásném prostředí nové učebny v domě U svaté Trojice na Masarykově náměstí v Jihlavě.

Ne nadarmo se říká „Kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem“.

Cizí jazyk nám otevírá dveře k novým možnostem v osobním i pracovním životě.

Přináší vhled do jiné kultury, jiného způsobu myšlení. Přináší vnitřní bohatství, které s námi zůstává po celý život. Jako bychom na sebe brali novou identitu, stávali se novým člověkem.

Stejně jako sport pomáhá udržet naše fyzické tělo v dobré kondici, tak proces učení se aktivuje a procvičuje náš mozek, naši paměť a pomáhá tak udržet duševní svěžest do vysokého věku.

Pojďte se mnou tyto dveře k novým možnostem ve Vašem životě otevřít.

– Olga –