Je možné se naučit jazyk ve spánku?

23. 01. 2024

V minulém příspěvku na téma „Jak se ne-učit jazyky“ jsem s Vámi sdílela několik doporučení, jak se učit slovíčka a gramatiku. Slíbila jsem Vám, že si řekneme i něco o tom, zda se lze naučit cizí jazyk ve spánku.

Jak to tedy funguje? Je možné se naučit angličtinu pouze poslechem audio nahrávek?

Náš mozek je jako houba, která do sebe nasaje všechny informace, ať už jim věnujeme vědomou pozornost či nikoliv. Skvělým příkladem jsou TV reklamy. Pokud večer usínáte u televize, je velmi pravděpodobné, že v obchodě podvědomě sáhnete po produktu, který Váš mozek zná právě z reklamy.

Zkuste tedy tento princip využít, abyste se rychleji naučili cizí jazyk. Svým studentům doporučuji poslouchat angličtinu co nejčastěji. Kdykoliv, kdekoliv. Alespoň pár minut denně.
Ve spánku náš mozek aktivně třídí informace, které jsme během dne zachytili, a ukládá je do dlouhodobé paměti. Pusťte si tedy audioknihu či Váš oblíbený podcast těsně před spaním a usněte u jeho poslechu. Váš mozek bude vše nahrávat. Skvělý čas je také hned po probuzení, když ještě ležíte v posteli a Váš mozek je odpočatý, v hladině alfa.
Vědecké výzkumy ukazují, že nejefektivnější je, pokud tímto způsobem opakujete a upevňujete to, co již znáte. Je tedy dobré zvolit audio nahrávky na té úrovni pokročilosti, kde se právě nacházíte. Tím se Vaše znalosti zautomatizují a vy budete schopni v cizím jazyce reagovat pohotově a přirozeně.
Při výběru audio nahrávek dbejte na výběr vhodného obsahu, který pro vás bude příjemný a pozitivní. Zvolte vhodnou hlasitost nahrávky. Zároveň dbejte na dostatek kvalitního spánku – jednou z největších překážek úspěšného učení je právě nedostatek spánku a únava.

Teď se možná ptáte, zda bude stačit poslouchat audio nahrávky, abych se naučila anglicky? Takhle snadné to bohužel není. Poslechem audio nahrávek významně podpoříte pasivní znalost jazyka. Pak ještě následuje fáze tzv. aktivizace těchto znalostí. Potřebujete jazyk aktivně používat, mluvit, procvičovat. Fáze aktivizace, procvičování, mluvení – to je to, co probíhá v našich kurzechhttps://www.jazykyfran.cz/

Nejlepší výsledky vidím u svých studentů, pokud se pravidelně účastní našich lekcí a zároveň se angličtinou doma obklopí. Filmy, seriály, hudba, podcasty…před spaním, při vaření, v autě…udělejte si zvukovou kulisu v angličtině, rozdíl uvidíte již po pár měsících.
Pokud chcete svoje znalosti nabyté poslechem audio materiálů procvičit, přihlaste se do našich skupinových kurzů – ještě zbývá pár míst v kurzech pro středně pokročilé a pokročilé.

Budu se těšit na viděnou 🙂

-Olga-